NCHSAA Class 3-A Basketball Tournaments

'Road to Raleigh' begins tonight

Pisgah girls and boys open in the Bears’ Den tonight
By Rhonda Byrd | Feb 23, 2014
Photo by: Kelly Boone Pisgah sophomore Peyton Truesdale starts to drive the base line.

CHAPEL HILL — The final seeding for the 2014 North Carolina High School Athletic Association basketball tournaments were announced on Saturday and the Pisgah boys and girls received high seeds in the 3-A West
The quest for a state championship begins tonight with all classifications opening rounds.
In the 3-A West girls bracket, head coach Brandon Holloway’s Black Bears were given the No. 2 seed overall, Hickory (21-0) was the No. 1 seed, and will host at 6 p.m. the A.C. Reynolds Rockets (9-12).
If the Pisgah girls can open with a win tonight, they will advance to the second round and host the No. 18 North Henderson-No. 15 Asheboro winner on Wednesday. Tipoff to be determined.
Pisgah Head Coach Casey Kruk’s boys (20-2) were named the No. 4 seed overall in the 3-A West bracket and will follow the girls’ game at 7:30 p.m., hosting No. 29 seed Central Cabarrus (11-11). If the Black Bears can beat the Vikings, they will advance to Wednesday’s second round and host the No. 20 Statesville-No. 13 Piedmont winner. Tipoff to be determined.

NCHSAA Class 3-A West Basketball Tournaments
Boys Bracket

No. 32 Central Davidson (10-12) at Erwin (22-0)
No. 17 West Henderson (14-7) at No. 16 Jesse Carson (13-9)
*****
No. 25 Morganton Patton (13-9) at No. 8 North Forsyth (16-6)
No. 24 St. Stephens (13-9) at No. 9 Ashbrook (14-8)
*****
No. 28 Sun Valley (11-11) at No. 5 Concord (20-2)
No. 21 A.C. Reynolds (12-8) at No. 12 Ledford (17-5)
*****
No. 20 Statesville (12-8) at No. 13 Piedmont (16-6)

No. 29 Central Cabarrus (11-11) at No. 4 Pisgah (20-2)
*****
No. 30 West Rowan (11-11) at No. 3 Morganton Freedom (21-1)
No. 19 Fred T. Foard (14-8) at No. 14 Hickory (11-10)
*****
No. 27 Hickory Ridge (11-11) at No. 6 North Iredell (17-5)
No. 22 Forestview (13-9) at No. 11 North Buncombe (18-4)
*****
No. 26 North Henderson (11-11) at No. 7 Kings Mountain (16-6)
No. 23 East Gaston (13-9) at No. 10 Cox Mill (19-3)
*****
No. 18 Shelby Crest (14-8) at No. 15 Marvin Ridge (12-8)
No. 31 NW Cabarrus (9-10) at No. 2 Weddington (21-1)


Girls’ Bracket
No. 32 West Henderson (9-12) at No. 1 Hickory (21-0)
No. 17 Hickory Ridge (14-8) at No. 16 Cuthbertson (17-5)
*****
No. 25 Central Cabarrus (12-10) at No. 8 Erwin (14-8)
No. 24 Kings Mountain (12-10) at No. 9 Ashbrook (12-9)
*****
No. 28 North Gaston (11-11) at No. 5 Ledford (19-3)
No. 21 North Buncombe (13-9) at No. 12 Morganton Freedom (16-6)
*****
No. 20 Southern Guilford (13-9) at No. 13 South Rowan (14-8)
No. 29 Jesse Carson (11-11) at No. 4 East Rowan (19-3)
*****
No. 30 Piedmont (10-12) at No. 3 Weddington (21-1)
No. 19 North Iredell (13-9) at No. 14 East Gaston (14-8)
*****
No. 27 St. Stephens (12-10) at No. 6 Shelby Crest (19-3)
No. 22 South Point (13-9) at No. 11 Anson County (18-4)
*****
No. 26 Enka (12-10) at No. 7 South Iredell (14-7)
No. 23 Morganton Patton (12-10) at No. 10 SW Randolph (20-2)
*****
No. 18 North Henderson (14-8) at No. 15 Asheboro (17-5)

No. 31 A.C. Reynolds (9-12) at No. 2 Pisgah (21-1)

Comments (0)
If you wish to comment, please login.